Zawodem, który dla wielu osób wydaje się zapomniany, jest zdun. Osoba ta specjalizuje się w wykonywaniu różnego rodzaju pieców, a także w ich naprawach. Można powiedzieć, że profesja ta, w pewnym momencie nieco wymierająca, od kilku czy właściwie kilkunastu lat ponownie staje się coraz bardziej potrzebna. W końcu osoby prywatne, a także przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług specjalisty w tym zawodzie.

Kilka słów o historii

Szczególnie w średniowieczu, ale właściwie w Polsce aż do czasów powojennych zawód ten był bardzo istotny. Rzemieślnik wykonujący te zadania miał pełne ręce roboty – nie było innych możliwości ogrzania pomieszczenia, dlatego każdy budynek, każde mieszkanie musiało być ogrzewane za pomocą urządzeń wykonanych przez zduna, a służyły one również do przygotowywania posiłków, a także, co dzisiaj wydaje się wielu osobom nieprawdopodobne, jako miejsce do spania, na którym w okresie zimowym było najcieplej.

Do obowiązków zduna należał nie tylko montaż, ale również kompletne przygotowanie wszystkich elementów, w tym również samodzielne przygotowanie kafli. Z biegiem czasu ręczne ich przygotowywanie było coraz mniej opłacalne i klienci znacznie chętniej korzystali z efektów seryjnej produkcji.

Czym się zajmuje obecnie zdun?

Jak już wcześniej zaznaczyliśmy, do obowiązków zduna należy przede wszystkim konstruowanie, a także późniejsze ewentualne naprawianie pieców wykorzystywanych w pomieszczeniach domowych czy służbowych. Obecnie zdun tak samo jak dawniej buduje piec z gliny, cegły i kafli, jednocześnie wykorzystuje coraz bardziej popularne modułowe elementy prefabrykowane. A może on tworzyć następujące piece:

  • kaflowe,
  • chlebowe,
  • kuchenne
  • kominki akumulacyjne
  • piece do pizzy.

Szczególnie ostatnia wymieniona opcja jest coraz popularniejsza w domach jednorodzinnych. Z takich usług korzystają także właściciele lokali gastronomicznych, którzy chociażby oferują w swoim menu tradycyjnie przygotowane pizze – to właśnie z takiego pieca powstają najlepsze potrawy prawdopodobnie najpopularniejszego dania na świecie. Piece kaflowe z kolei to bardzo ciekawa opcja, którą wybierają szczególnie zwolennicy klasycznego wyposażenia wnętrz.

Kiedy i do jakich prac wezwać zduna?

Zakres jego obowiązków może obejmować różne działania. Wykonuje on chociażby:

  • doradztwo w zakresie odpowiedniej lokalizacji pieca czy kominka,
  • wykonanie kompletnego montażu sprzętu, wraz z przygotowaniem i wyborem odpowiednich materiałów,
  • okresowa konserwacja pieca oraz wykonywanie napraw, jeśli taka konieczność się pojawi w trakcie eksploatacji,
  • rozbieranie oraz składanie na nowo w tym samym miejscu urządzenia, jeśli w obecnym stanie nie spełnia on swojej funkcji, a jego bieżąca naprawa nie przyniesie zakładanych efektów.

Osób zajmujących się zduństwem nie jest aktualnie wiele w Polsce, dlatego każdy specjalista w tym zakresie cieszy się sporym zainteresowaniem i zleceniami od osób pragnących uzyskać nieco tradycyjnego, bardzo oryginalnego i efektownego wystroju kuchni czy salonu. Z drugiej strony spełniają one również praktyczne cechy, pozwalające uzyskać bardzo dobrej jakości wypieki.